Zakończenie roku szkolnego

24 czerwca 2022 roku w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce o godzinie 17:00 odsłużony został akatyst do świętego męczennika młodzieńca Gabriela z Zabłudowa. Nabożeństwo było dziękczynieniem Panu Bogu za zakończony rok szkolny. Hajnowska świątynia zgromadziła dzieci, młodzież, rodziców oraz nauczycieli. Akatyst służyli ks. Paweł Korszak oraz ks. Krzysztof Kuderski. Śpiewał chór dziecięco-młodzieżowy pod dyrygenturą pani Justyny Marczuk.

Akatyst połączony był z molebniem dziękczynnym, podczas którego hajnowski kler prosił Wszechmogącego Boga, aby zmiłował się nad przybyłymi wiernymi. Na zakończenie nabożeństwa ks. Krzysztof Kuderski zwrócił się do zebranych osób. Duchowny wspomniał, że za każde doświadczenie w naszym życiu należy dziękować Panu Bogu. To Trójjedyny Bóg ofiarowuje nam zdrowie, siły, umiejętności. My natomiast z wdzięcznością powinniśmy rozwijać te dary Boże.  Wikariusz hajnowskiego Soboru zaznaczył również jak ważna w życiu każdego człowieka jest relacja ze Stwórcą. Zachęcał, żeby dzieci i młodzież pamiętała o częstym uczestnictwie w nabożeństwach cerkiewnych.  To dzięki temu człowiek jest w stanie poznać sens swojego życia duchowego. Istotna w tym jest także indywidualna modlitwa oraz lektura Pisma Świętego. Ks. Krzysztof swoje rozważania oparł na cytacie z Ewangelii : „Nie zabraniajcie dzieciom przychodzić do Mnie”. (Mt 10,14). Słowa te wskazują jak ważne jest rozwój życia duchowego młodego człowieka.

Na zakończenie wszyscy zebrani pokłonili się ikonie świętego męczennika młodzieńca Gabriela i ucałowali Krzyż Chrystusa.

autor k. Krzysztof Kuderski

fot. ks, protodiakon Marek Maciuka