Święto parafialne

Święto parafialne w soborze św. Trójcy w Hajnówce

W dniu 19 grudnia obchodzona jest pamięć św. Mikołaja Cudotwórcy . Ten święty jest szczególnie czczony w Hajnówce ponieważ został wybrany na patrona pierwszej hajnowskiej świątyni w 1942 roku. Temu świętemu jest poświęcona dolna świątynia cerkwi pw. Św. Trójcy w Hajnówce. Od wielu pokoleń prawosławni hajnowianie uroczyście obchodzą dzień pamięci tego wielkiego orędownika .

Uroczystości parafialne rozpoczęły się 18 grudnia nabożeństwem Całonocnego Czuwania, które w asyście 14 kapłanów sprawował JE Biskup Hajnowski Paweł.

W dniu następnym w porannych godzinach odsłużono pierwszą liturgia w dolnej cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy , po której dokonano małego poświęcenia wody. 

Główną liturgię celebrował biskup hajnowski Paweł w asyście przybyłego duchowieństwa . Kazanie po Ewangelii wygłosił ks. Krzysztof Kuderski. Kaznodzieja przybliżył wiernym sylwetkę świętego Mikołaja a także ukazał na ważność naśladowania gorliwości i wiary tegoż świętego.

Po liturgii odslużona uroczysty molebien, po którym Władyka Paweł pozdrowił zebrane duchowieństwo, wiernych a także solenizantów noszących imię św. Mikołaja Cudotwórcy