Wycieczka do Białegostoku (24-11-2018)

Nie możemy doczekać się już zimy! Postanowiliśmy, że przygotujemy się na jej nadejście i potrenujemy trochę jazdę na łyżwach. Wspólnie z chórem dziecięcym, działającym przy Parafii Świętej Trójcy w Hajnówce, nasze „Małe Bractwo” wybrało się do Białegostoku. Pierwszym przedpołudniowym punktem programu była zabawa na lodowisku.

Po naprawdę intensywnie spędzonym czasie udaliśmy się do parafii p/w Świętego Jana Teologa w Białymstoku. Dzięki gościnności i opiece ojca Michała Czykwina, wikariusza parafii Św. Jana Teologa, mogliśmy pomodlić się w tymczasowej cerkwi parafialnej, kaplicy domowej p/w Św. Mikołaja Serbskiego oraz zapoznać się z postępami przy budowie nowej świątyni, której kopuły będą w przyszłości górować nad białostockimi Bacieczkami.

Ojciec Michał zapoznał nas z historią parafii, opowiedział o jej związku z prawosławiem w siostrzanej Serbii. Bardzo ciekawa część  opowieści dotyczyła naszej ukochanej Hajnówki. Nie wszyscy z nas wiedzieli o tym, że cerkiew tymczasowa, w której się znajdowaliśmy, pochodzi właśnie z naszego miasta! Kiedyś była to cerkiew Świętego Mikołaja, parafialna cerkiew w Hajnówce! Kiedy musiała ustąpić miejsca Soborowi Świętej Trójcy, została rozebrana na elementy i od ponad 25 lat służy jako świątynia tymczasowa przy budowie nowych cerkwi. Niesamowita historia!

sdr

Serdecznie podziękowaliśmy ojcu Michałowi za poświęcony czas i wyruszyliśmy w drogę powrotną.  Wspólnie udało nam się spędzić naprawdę ciekawą sobotę. Spotkania Małego Bractwa (każda sobota o godz. 1100) oraz próby Chóru Dziecięcego (każda sobota o godz. 1200) wzbogacają nas i dają nowe możliwości.

  Ks. Marek  Jurczuk